|
|
| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-S5331R |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 200 pcs per month |
Single Double Y Platform Temperature Control 5 Axis Automatic Soldering Robot
Introduction
We call this soldering robot a 5 axis soldering machine, it based on a 4 axis soldering robot and plus a 360 degree rotation R axis, so it has larger soldering range.
Application
1, Semiconductor Products
2, optical products
3, Electronic Products
4, General home appliances
5, Precision Machines/Electrical Products
6, Large-scale mechanical products
7, General Consumer Goods
Features
1.5-Axis Soldering Capability
2.Precision Stepper Motor Control
3.Advanced Heating & Tin Breakage Management
4.Hiwin Linear Guide for Smooth, Flat Movement
5.Versatile Soldering Modes: Spot, Drag, & More
6.Sturdy Aluminum Alloy Arm: Rust-Resistant, Unbendable
7.Intuitive Teach Pendant Programming with 99 Program Slots
8.Smoke Filtration System Enhances Soldering Quality & Iron Lifespan
Specification
| Model | HS-S5331R |
| Power supply | Meanwell driver AC110V/220V |
| Air pressure | 0.45-0.5Mpa |
| Axis | 5 |
Moving range |
X 500mm |
| Y1 300mm | |
| Y2 300mm | |
| Z 100mm | |
| R 360degree | |
Moving speed |
X/Y1/Y2 1-600mm/s |
| Z 1-300mm/s | |
| R 1-100mm/s | |
| Transport method | Linear guide |
| Repeat accuracy | ±0.05mm |
| Platform load capacity | 10kg |
| Z Axis load capacity | 5kg |
| Y platform size | 190*150mm |
| Heater power | 150W |
| Edit mode | Handle panel |
| Program capacity | 99 |
| Communication port | RS232 |
| Feeding | Single tin feeding system |
| Solder tin diameter | 0.3-1.5mm |
| Machine dimension | 720*580*645mm |
| Net Weight | 65kg |
About Product
![]()
About Details
![]()
![]()
About Packaging
![]()