|
|
| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-S441S |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | D/P, T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 200 pcs per month |
Dual Soldering Head 400mm Moving Range Timing Belt Auto Soldering Machine/Robot
Introduction
This automated soldering system boasts a dual soldering head configuration, providing a generous 400mm x 400mm workspace, ideally suited for complex and demanding soldering tasks. Designed for challenging operations, it excels in handling mixed circuit board welding and the soldering of heat-sensitive components and delicate devices during the post-assembly phase of SMT (Surface Mount Technology).
Specification
| Model | HS-S441S |
| Voltage | AC110V/220V,50/60Hz |
| X/Y/Z working range | 400*400*100mm |
| R axis | none |
| X/Y/Z moving speed | max 300mm/s |
| Driven system | Stepper motor,timing belt |
| Linear guide | Taiwan brand high precison guide |
| Repeat accuracy | ±0.02mm |
| Programing | Teach pendant |
| Control system | Control board |
| Program storage |
It can store one thousand sets of processing data and a single
processing file can occupy up to 3M storage space
(five thousand processing points)
|
| File storage space |
Handheld box 256M, offline card 32M, single processing file up to
3M storage space (100,000 processing points)
|
| Document support | CAD,CorelDRAW |
| Iron Tin cleaning | Air cleaning/pneumatic |
| External interface | USB+RS232 |
| Soldering method | Point/drag soldering |
| Weight | 48kg |
| Machine dimension |
515*585*800mm |
Features
About Product
![]()
About Details
![]()
About Packaging
![]()
![]()
![]()
About Transport
![]()