| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-500H |
| MOQ: | 1 PC |
| Price: | Negotiation |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 50 PC/Month |
| Model | HS-500H |
|---|---|
| Applicable PCB Size | L × W: 50 × 50 ~ 500 × 450 mm |
| Conveyor Height | 900 mm ± 50 mm |
| Transport System | XYZ servo control, positioning accuracy ±0.02 mm |
| Applicable PCB Thickness | 0.8 ~ 3 mm; Warpage ≤ 3 mm |
| Component Height | Top side ≤ 100 mm; Bottom side ≤ 50 mm |
| Solder Pot | Mechanical solder pot, 12 kg capacity, 2 kW preheating power |
| Top Heating | Infrared heating: 2.5 kW |
| Total Power | AC 220V, 5.5 kW |
| Nitrogen Requirement | Purity: 99.999%, Pressure: 0.5 MPa, Flow rate: 1.2 ~ 1.8 m³/h |
| Flux Spray Nozzle | Standard 0.5 mm precision atomizing nozzle (optional 130 μm micro spray) |
| Flux Capacity | 2 L (automatic flux supply system) |
| Control System | PC + PLC (Windows + Mitsubishi) |
| Machine Dimensions | L × W × H: 1650 × 1350 × 1450 mm |
| Weight | 650 kg (including 12 kg solder) |