| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-PYJ250 |
| MOQ: | 1set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | D/P,T/T,Western Union, |
| Supply Ability: | 200 sets per month |
A PCB Shuttle Conveyor is a specialized conveyor system designed to facilitate the efficient transport of printed circuit boards (PCBs) within manufacturing environments. This type of conveyor is particularly useful in assembly lines where flexibility, space efficiency, and quick adjustments are essential.
| Function | This unit used to redirect PCB flow to different channels, from 2 line to 1 line, or from 1 line to 2 lines. |
|---|---|
| Model | HS-PYJ250 |
| Transport height | 910±20mm |
| Translation distance | Standard 2200mm(1~4th rail) or customized |
| Translation time | Customized |
| Translation method | Stepper motor+conveyor belt |
| Rail fixed | 1st and 4th rail fixed |
| Suitable PCB size | 50*50~400*250mm |
| Transfer direction | L-R, or R-L |
| PCB transfer mode | 2 in 1 out, 1 in 2 out, or 2 in 2 out. |
| Air pressure | 4-6bar |
| PCB thickness | Min 0.4mm |
| Machine dimension | 600*2600*1200mm |
| Signal | SMEMA |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()