| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-600 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 50 sets per month |
SUS304 Stainless Steel SMT Cleaning Equipment with Emergency Stop Button
Introduction
This machine used to cleaning stencil, steel mesh, copper screen, gule screen, etc SMT process screens.
Features
Specification
| Model | HS-600 |
| Product name | Screen printer stencil cleaner |
| Machine metarial | Stainless steel, anti-fire, explosion-proof |
| Power | Pneumatic |
| Application | Stencil,cooper screen,gule screen |
| Stencil size | standard 29inch and below |
| Cleaning solvent | Alcohol |
| Cleaning liquid capacity | Max 45L,Min20L |
| Best cleaning fluid using volume | 40L |
| Liquid consumption | 120ml/pc |
| Cleaning method |
Rotary double side pressure injection and high pressure air |
| Cleaning time | 2~4 Min |
| Drying time | 2~5 Min |
| External air supply | 0.4Mpa~0.6Mpa |
| Consumer air quantity | 400~600L/Min |
| Air outlet size | φ125*25mm |
| Solder dross filter mode | 3 level filter(10um,5um,1um) |
| Weight | 250kg |
| Machine dimension | 980MM(L)*700MM(W)*1730MM(H) |
![]()