| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-620 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100 sets per month |
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | HS-620 |
| Power Supply | AC 220V±10% 50/60Hz |
| Total Power | 3500W |
| Heater Power | Upper temp.zone 1200W, second temp.zone 1200W, IR temp.zone 2700W |
| Electric Material | Driving motor + PLC smart temp. controller + color touch screen |
| Temperature Control | Independent temperature controller with precision up to ±1℃ |
| Temperature Interface | 1 piece |
| Locating System | V-shape slot, adjustable PCB support jigs, laser light for fast centering and positioning |
| Overall Dimensions | L650mm × W630mm × H850mm |
| PCB Size Range | Max 450mm × 390mm, Min 10mm × 10mm |
| BGA Size Range | Max 80mm × 80mm, Min 1mm × 1mm |
| Machine Weight | 60KG |
| Application | Chips, phone motherboard repair, and electronic component rework |