| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-460FL |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 100 sets per month |
MITSUBISHI PLC Automated PCB Inverter / Flipper Handling Machine with Step Motor
Specification
| Machine function | 180degree PCB invertering |
| Power supply | AC100-230V, single phase, 50/60Hz |
| Transport belf | ESD 7mm belt |
| PCB dimension | (50*50)-(500*460)mm |
| Air supply | 4-6 bar,max 10L/min |
| Transport height | 900±20mm |
| Transport direction | L-R or R-L (optional) |
| PCB thickness | Min 0.4mm |
| Up/down pitches | 1-4(10mm step) |
| Recycle time | around 20 seconds |
| Communication | SMEMA |
| Machine dimension | 600*900*1200mm |
| Weight | 140kg |
![]()
SMT production line equipment
1. Universal SMT machine: Using the program edited by the device to mount components onto designated parts positions, it can mount SOP 28 pin or more (including components that can be mounted by high-speed machines) roll, disc, or tubular packaging components. Its characteristics are high precision and diversity, but its installation speed is inferior to high-speed machines.
2. Reflow soldering: Use SMT solder paste or red glue to set an appropriate temperature curve to complete the soldering action between the solder paste and the part.
3. Unloader: The board is loaded into the magazine through a transfer track.