| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-UV3W |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,Western Union, |
| Supply Ability: | 50 sets per month |
A UV Laser Marking Machine is a high-precision device that uses ultraviolet (UV) laser technology to create permanent markings on various materials. These machines are widely used in industries such as electronics, pharmaceuticals, automotive, and packaging due to their ability to produce high-quality, detailed markings without damaging the substrate.
| Model | HS-UV3W |
| Output power | 3W |
| Laser type | 3W UV laser unit |
| Marking area | 150*150mm(Optional) |
| Laser point diameter | <0.01mm |
| Laser output power | 0~100% adjustable |
| Working frequency range | 5~100KHz |
| Power stability | <±1%rms |
| Laser wave length | 355nm |
| Marking type | Static marking/Dynamic marking |
| Marking speed | ≤7000m/s |
| Min character | 0.15mm |
| Repeat accuracy | ±0.003mm |
| Laser unit | Chinese brand/Overseas brand(optional) |
| Cooling type | Air cooling |
| Power supply | AC220V,60Hz,15A |
| Software | Professional SW |
| Laser lifespan | 20000Hrs |
| Machine size | 900mm*680mm*1500 |
| Machine weight | 120kg |
Electronics:
Pharmaceuticals:
Automotive:
Packaging:
Jewelry and Crafts: