| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-HC250 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,Western Union, |
| Supply Ability: | 50 sets per month |
A Vertical Buffer is an industrial automation device used to temporarily store and manage materials, components, or products in a vertical orientation. It is commonly utilized in manufacturing and logistics environments to enhance workflow and optimize space.
| Transport height | 910±20mm |
| Transportation direction | L~R, or R~L |
| Board collecting | Lifting PCB rack |
| Conveyor transporting speed | Adjustable |
| Rail fixed side | Front side or rear side |
| Operation side | Front side |
| PCB thickness | Min 0.6mm |
| Pitch selection | 1-4(10mm pitch) |
| Power supply | 220V,50/60Hz,±10% |
| Power | 0.05kW |
| PCB stock capacity | Max 25pcs |
| Magazine | No |
| Signal | SMEMA |
| Options |
Automatic width adjustment. |
| Model | HS-HC250 | HS-HC330 | HS-HC390 | HS-HC460 |
| Efficient PCB length | 50*50~350*250mm | 50*50~455*330mm | 50*50~530*390mm | 50*50~530*460mm |
| Machine dimension | 1250*1200*1600mm | 1460*1360*1600mm | 1610*1480*1600mm | 1610*1620*1600mm |
| Weight | 200kg | 230kg | 270kg | 300kg |