| Brand Name: | HSTECH |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 100 sets per month |
ess the tray cleaning machine can greatly improve work efficiency and reduce labor costs
Specification
| Model | HS-630 |
| Dimension | 2000*1400*1500mm |
| Clean Basket diameter | 1000mm |
| Part Max height | 480mm |
| Basket loading | 100 KG |
| pressure scope | 3-6 KG |
| Clean tank capacity | 60L |
| Spraying pressure | 5-8 KG |
| Max Power | 27KW |
| Volt/Freq | 380V/50HZ |
| Recommend clean agent | Water-based clean solvent |
Features
1.Efficient cleaning: the tray washer quickly removes grease and food residue with high pressure and high temperature water to improve production efficiency.
2.Automated operation: reduce labor and improve productivity.
3.Health assurance: kill bacteria, disease, through the cleaning agent and high temperature water.
4.Pallet washing machine: specializing in washing industrial pallets, water and detergent operation.
5.Cleaning pallets: high pressure, high temperature water and cleaning agent, thoroughly decontaminate.
6.crease efficiency: automated process, reduce labor.
Application
Full-automatic tray washing and drying line is a highly efficient automated production line for cleaning and drying of articles in food, tableware, medical and other industries. The working principle is as follows: the articles are placed on the pallet, cleaned and dried by the automated equipment to realize efficient processing.
About Products
![]()
![]()
About Packaging
![]()
![]()
![]()