| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-H2 |
| MOQ: | 1 PC |
| Price: | Negotiation |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 50 PC/Month |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Selective conformal coating machine |
| Model | HS-H2 |
| Transmission Height | 920±20mm |
| Conveyor Width | 50-450mm (customized available) |
| X/Y/Z Moving Distance | 450×450×100mm |
| 3 Axis Drive Speed | 800mm/s |
| Transmission | L to R, or R to L |
| Component Height | Up and down max 100mm |
| Size of PCB Board Edge | ≥5mm |
| Transport Speed | 0-12000mm/min |
| Repeat Accuracy | ±0.02mm |
| Storage Programs | Up to 1000 |
| Power Supply | AC220V |
| Air Pressure | 4-6kgf/cm² |
| Control Mode | Industrial PC + Motion control card |
| Linear Guide Adjustment | Intelligent adjust |
| Programming Mode | Manual teaching |
| Communication Port | SMEMA |
| Lighting Source | Self-equipped lighting source |
| Detection Lighting Source | Self-equipped |
| Software | Windows + coating software |
| Driving Motor | Stepper motor (2pcs) |
| 3 Axis Driving Mode | Servo motor + screw driver module + Electric Cylinder |
| Number of Rubber Valves | 1 spraying valve + 1 needle dispensing valve |
| Spray Film Width | 5-15mm |
| Spraying Method | Automatic |
| Total Power | 2.4kW |
| Machine Body | Stainless steel |
| Machine Weight | 450kg |
| Machine Dimension | 1000×1200×1766mm |