| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-TC5331 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | Negotation |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 50 PC/Month |
The Tabletop CCD Screw Fastening Machine is a high-precision, fully automatic screw locking and fastening equipment independently developed for modern precision assembly production. Adopting professional CCD visual positioning technology, this desktop screw fastening machine realizes intelligent identification, automatic positioning and accurate screw tightening, effectively solving the problems of manual fastening deviation, low efficiency and unstable product quality. Compact tabletop design saves production space, flexible and versatile, suitable for multi-specification small and medium-sized workpiece assembly, and is a core automated equipment for precision electronic assembly production.
| Equipment configuration table | |||
|---|---|---|---|
| Config | Qty | Config | Qty |
| XYZ three axes | 1/set | Bar code scanning gun | 1/set |
| CCD | 1/set | IPC+Motion Control Card | 1/set |
| Screwdriver | 1/set | Screw feeder | 1/set |
| Main parts list | |||
| Name | Brand | Remarks | |
| Stepper motor | JMC | Same performance brands can be replaced | |
| Linear slide rail | HIWIN | Same performance brands can be replaced | |
| Motion Control Card | SOLID/Mingseal | Same performance brands can be replaced | |
| Screwdriver | BLADY/SENSEWEE | Same performance brands can be replaced | |
| IPC | Advantech/EVOC | Minimum configuration:i3-8G-1TB | |
| Vision camera | HIKVISION | Same performance brands can be replaced | |
| Bar code scanning gun (fixed) | Honeywell(compatible with 1D and 2D code scanning) | Wired | |
| Model | HS-GC5331 |
| X/Y1/Y2//Z Working Range | 500*300*300*100mm |
| Screw feeder | Suction feeding,or blowing based on screws |
| X/Y1/Y2 axis moving speed | Closed loop motor :1-300mm/s |
| Z axis moving speed | Closed loop motor: 1-80mm/s |
| X/Y1/Y2 axis max load | Closed loop motor: 5 KG |
| Z axis max load | Closed loop motor: 5 KG |
| Repeat accuracy | ±0.025mm |
| Operation Method | Auto |
| Programming | PC |
| Control | Industrial Personal Computer |
| Weight | 300kg |
| Dimension(L*W*H) | 1000*1220*1650m |
| Power Supply | Unidirectional 220±10%AC; Frequency 50Hz±2% |
This tabletop robotic screwdriver is widely used across various electronics and manufacturing sectors, including but not limited to:
This intelligent desktop CCD screw fastening machine integrates visual positioning technology and automatic fastening technology, helping enterprises realize automated and standardized assembly production. While greatly improving production efficiency and product assembly consistency, it reduces manual error rate and production cost. The stable and durable equipment structure ensures long-term continuous operation, low failure rate and simple later maintenance, bringing stable and long-term production benefits for assembly enterprises.
Upgrade your assembly process today with intelligent, vision-guided automation!
![]()
![]()
![]()