| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-700 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100 sets per month |
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | HS-700 |
| Power Supply | AC 100V / 220V±10% 50/60Hz |
| Total Power | 2600W |
| Heater Power | Top heater 1200W (Max), bottom heater 1200W (Max) |
| Electrical Components | Driving motor + smart temperature controller + color touch screen |
| Temperature Control | High precision K-sensor + closed loop control + independent temperature controller (±1℃ precision) |
| Sensor | 1 piece |
| Positioning Method | V-shape PCB support + external universal fixture + laser light for centering and positioning |
| Overall Dimensions | L450mm × W470mm × H670mm |
| PCB Size | Max 140mm × 160mm, Min 5mm × 5mm |
| BGA Size | Max 50mm × 50mm, Min 1mm × 1mm |
| Applicable PCB Thickness | 0.3 - 5mm |
| Mounting Accuracy | ±0.01mm |
| Machine Weight | 30KG |
| Mount Chip Weight | 150g |
| Working Modes | Five: Semi-auto/Manual/Remove/Mount/Weld |
| Application | Chips / phone motherboard repair |