| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-620 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100 sets per month |
| BGA Rework Station | Model: HS-620 |
|---|---|
| Power Supply | AC 220V±10% 50/60Hz |
| Total Power | 3500W |
| Heater Power | Upper temp.zone 1200W, second temp.zone 1200W, IR temp.zone 2700W |
| Electric Material | Driving motor + PLC smart temp.controller + color touch screen |
| Temperature Control | Independent temp.controller, precision can reach ±1℃ |
| Temperature Interface | 1pcs |
| Locating Way | V shape slot, PCB support jigs can adjust, laser light do fast centering and position |
| Overall Dimension | L650mm * W630mm * H850mm |
| PCB Size | Max 450mm * 390mm Min 10mm * 10mm |
| BGA Size | Max 80mm * 80mm Min 1mm * 1mm |
| Weight of Machine | 60KG |
| Usage | Repair chips / phone motherboard etc |