| Brand Name: | GKG |
| Model Number: | G5 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,Western Union, |
| Supply Ability: | 50 sets per month |
GKG Automatic Stencil Printer is a high-precision solder paste/red glue printing equipment designed for SMT (surface mount technology) production lines. It is widely used in the electronics manufacturing industry (such as PCB assembly, semiconductor packaging, LED production, etc.)
| Model | G5 |
| Stencil size | 370x370mm(min size) |
| 737x737mm(max size) | |
| 20-40mm(thickness) | |
| Max PCB Size | 400x340mm |
| Min PCB size | 50x50mm |
| PCB thickness | 0.4-6mm |
| PCB warpage | max 1% PCB diagonal |
| Transport height | 900±40mm |
| Transport direction | L-R,R-L |
| Transport speed | max 1500mm/s, can be adjustment |
| Transport method | One stage |
| WIdth adjustment | automatic |
| I/O interface | SMEMA |
| PCB positioning (support method) |
Magnetic pin/support block/up-down table
|
| PCB clamping system |
Patented over the top clamping/side clamping
|
| Print head |
Two independent motorised printheads
|
|
Squeegee Pressure
|
0.5~10Kg (Program Control)
|
|
Print Speed
|
6-200mm/sec
|
|
Print Mode
|
One /Twice
|
|
Squeegee Type
|
Rubber /steel Squeegee Blade(Angle 45°/55°/60°)
|
|
Cleaning System
|
Ireinforced vacuum absorption ,dry ,wet, vacuum three modes
|
|
CCD FOV
|
8x6mm
|
| Machine adjust range |
X: ± 3mm, Y:± 7 mm , θ:± 2°
|
| Vision |
Look Up/Down Optics Structure/CCD/Geometry Pattern-match
|
|
Repeat Position Accuracy
|
±0.01mm
|
|
Printing Accuracy
|
±0.025mm
|
|
Cycle Time
|
<8 Sec
|
|
Product Changeover
|
old:<3 mins,new:<5 mins |
|
Air supply
|
4~6 kgf/cm
|
| Power supply |
AC:220±10%,50/60HZ, 2.5KW
|
| Control method | PC |
| Operation system |
Windows XP/Win7
|
|
Machine Dimensions
|
1140(L) x 1364(W) x 1404 (H)mm
|
|
Machine Weight
|
Approx: around 1000Kg |
![]()
![]()
![]()