| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-800 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100 sets per month |
| Specification | Details |
|---|---|
| BGA Rework Station Model | HS-800 |
| Heater Power | Top heater 1200W (Max), bottom heater 1200W (Max) |
| Bottom Pre-Heating | IR 5000W |
| Temperature Control | K-type thermocouple, closed loop control |
| Locating Method | Outer or location hole |
| Overall Dimensions | L970mm × W700mm × H830mm |
| PCB Size | W650mm × D610mm |
| BGA Size Range | Max 80mm × 80mm, Min 1mm × 1mm |
| Applicable PCB Thickness | 0.3 - 5mm |
| Mounting Accuracy | ±0.01mm |
| Machine Weight | 140KG |
Shenzhen Hansome Technology Co., Ltd is a professional SMT board handling equipment manufacturer specializing in Loaders, Unloaders, Buffer Conveyors, Soldering Machines, Screw Fastening Machines, PCB Depaneling Machines, and related equipment.
We are a high-tech enterprise with independent intellectual property rights, primarily engaged in the research, development, production, and sales of SMT/THT production line board handling equipment.
With over 10 years of professional SMT industry experience, we maintain strict production, inspection, debugging, and packaging processes. We provide comprehensive pre-sales, in-sales, and after-sales services with professional QC personnel ensuring equipment and spare parts quality. All equipment undergoes thorough testing and debugging before shipment.