| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-800 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100 sets per month |
| Model | HS-800 |
|---|---|
| Heater Power | Top heater 1200W (Max), bottom heater 1200W (Max) |
| Bottom Pre-Heating | IR 5000W |
| Temperature Control | K-type thermocouple, closed loop control |
| Locating Method | Outer or location hole |
| Overall Dimensions | 970mm × 700mm × 830mm |
| PCB Size Capacity | 650mm × 610mm |
| BGA Size Range | Max 80mm × 80mm, Min 1mm × 1mm |
| PCB Thickness Range | 0.3 - 5mm |
| Mounting Accuracy | ±0.01mm |
| Machine Weight | 140kg |