| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-700 |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | T/T,Western Union, |
| Supply Ability: | 100 sets per month |
BGA rework stations are specialized equipment used to remove and replace BGA components on printed circuit boards (PCBs). BGA components are surface-mount integrated circuits (ICs) that have a grid of solder balls on the underside, which pose unique challenges during repair and rework.
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | HS-700 |
| Power Supply | AC 100V / 220V±10% 50/60Hz |
| Total Power | 2600W |
| Heater Power | Top heater 1200W (Max), bottom heater 1200W (Max) |
| Electric Material | Driving motor + smart temperature controller + color touch screen |
| Temperature Control | High precision K-sensor + closed loop control + independent temperature controller (±1℃ precision) |
| Sensor | 1 piece |
| Locating Method | V shape PCB support + external universal fixture + laser light for centering and positioning |
| Overall Dimensions | L450mm × W470mm × H670mm |
| PCB Size | Max 140mm × 160mm, Min 5mm × 5mm |
| BGA Size | Max 50mm × 50mm, Min 1mm × 1mm |
| Applicable PCB Thickness | 0.3 - 5mm |
| Mounting Accuracy | ±0.01mm |
| Machine Weight | 30KG |
| Mount Chip Weight | 150g |
| Working Modes | Five: Semi-auto/Manual/Remove/Mount/Weld |
| Usage | Repair chips / phone motherboard etc |
| Item | Details |
|---|---|
| Package | 1 set into one wooden carton for safety |
| External Dimension | 450 × 470 × 670mm |
| Weight | Approximately 30kg |
| Delivery Time | Approximately 15-20 working days |
| Payment Methods | D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Port | Shenzhen |
| Shipment Options |
A. By Courier: 4-7 Working days by special offer B. By Air: 7 Working days at appointed airport C. By Sea: 20-25 Working days at appointed port |