| Brand Name: | GKG |
| Model Number: | G9+ |
| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiation |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
| Supply Ability: | 100 sets per month |
Automatic Solder Paste Printer for Industrial 4.0 MES System
Specification
| Model | G9+ |
| Max PCB Size | 450x340mm |
| Min PCB size | 50x50mm |
| PCB thickness | 0.4-6mm |
| Max board weight | 5kg |
| Transport height | 900±40mm |
| Board edge gap | 2.5mm |
| Board height | 15mm |
| Transport direction | L-R,R-L |
| Transport speed | max 1500mm/s, program control |
| Transport method | One stage |
| WIdth adjustment | automatic |
| I/O interface | SMEMA |
| PCB positioning (support method) | Magnetic pin/support block/manual up-down table |
| PCB clamping system |
Patented over the top clamping
|
| Side clamping | |
| Adsorption function | |
| Print snap-off |
0-20mm
|
|
Print mode
|
one/twice
|
|
Print Speed
|
10-200mm/sec
|
|
Print Mode
|
One /Twice
|
|
Squeegee Type
|
Rubber /steel Squeegee Blade(Angle 45°/55°/60°)
|
| Print pressure | 0.5-10kg |
| Template fram size | 470*370mm~737*737mm(20-40thickness) |
|
Cleaning System
|
Droops of rain type cleaning system
|
| Reinforced vacuum absorption | |
| Dry, wet vacuum three modes | |
| Back and forth cleaning | |
|
CCD FOV
|
10x8mm
|
| Fiducial mark types | Standard Fiducial mark shape |
| Pad | |
| Hole | |
| Camera system | Look up/down optics structure |
| CCD digital camera | |
| Geometry pattern match |
Features
The CCD digital system boasts an innovative optical path design that provides uniform circular lighting and high-brightness coaxial illumination. The adjustable brightness of both light source systems, in an infinite loop, allows for seamless recognition of diverse mark points, including uneven ones on tin-plated, copper-plated, silver-plated surfaces, hot-air soldering points, FPCs, and PCBs of varying colors.
The system offers high-precision PCB thickness adjustment and a sturdy structure that guarantees stable XY movement. Manual adjustments make accommodating different PCB thicknesses straightforward.
The guide rail positioning system incorporates a detachable new pattern guide rail and a programmable flexible side clamp, tailored for FPCs and warped PCBs. A unique clamping plate device, controlled by software programming, automatically adapts to various PCB thicknesses without any issues.
The innovative squeegee structure design incorporates a comprehensive squeegee system that enhances stability and prolongs the squeegee's lifespan.
The high-speed stencil cleaning system features a downward dispensing cleaning structure that prevents clogged openings, a common issue that can lead to ineffective cleaning. The solvent dispense length can be effortlessly adjusted via software control.
The new multi-function interface is user-friendly, intuitive, and easy to understand. Additionally, it includes real-time monitoring of temperature and humidity.