| Brand Name: | HSTECH |
| Model Number: | HS-GC5331 |
| MOQ: | 1PC |
| Price: | Negotation |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 50 PC/Month |
High Speed XYZ Tabletop CCD Screw Fastening Machine Equipped With 360° Constant Position Control System
This advanced CCD screw fastening machine adopts professional vision positioning technology, delivering stable and accurate automatic screw locking performance for diverse assembly production demands. Integrated with 360° constant control system and XYZ moving structure, the equipment realizes high-efficiency, high-precision screw fastening operation, widely applicable to electronic product assembly, hardware processing and industrial manufacturing fields.
This automatic screw locking(fastening) machine is a 5 axis automatic screw locking machine, with blowing feeding or suction type screw feeder, it use single lock electric batch, with dual platform, operator manual load and unload the product from working station.
| Equipment configuration table | |||
|---|---|---|---|
| Config | Qty | Config | Qty |
| XYZ three axes | 1/set | Bar code scanning gun | 1/set |
| CCD | 1/set | IPC+Motion Control Card | 1/set |
| Screwdriver | 1/set | Screw feeder | 1/set |
| Main parts list | |||
| Name | Brand | Remarks | |
| Stepper motor | JMC | Same performance brands can be replaced | |
| Linear slide rail | HIWIN | Same performance brands can be replaced | |
| Motion Control Card | SOLID/Mingseal | Same performance brands can be replaced | |
| Screwdriver | BLADY/SENSEWEE | Same performance brands can be replaced | |
| IPC | Advantech/EVOC | Minimum configuration:i3-8G-1TB | |
| Vision camera | HIKVISION | Same performance brands can be replaced | |
| Bar code scanning gun (fixed) | Honeywell(compatible with 1D and 2D code scanning) | Wired | |
| Model | HS-GC5331 |
| X/Y1/Y2//Z Working Range | 500*300*300*100mm |
| Screw feeder | Suction feeding,or blowing based on screws |
| X/Y1/Y2 axis moving speed | Closed loop motor :1-300mm/s |
| Z axis moving speed | Closed loop motor: 1-80mm/s |
| X/Y1/Y2 axis max load | Closed loop motor: 5 KG |
| Z axis max load | Closed loop motor: 5 KG |
| Repeat accuracy | ±0.025mm |
| Operation Method | Auto |
| Programming | PC |
| Control | Industrial Personal Computer |
| Weight | 300kg |
| Dimension(L*W*H) | 1000*1220*1650m |
| Power Supply | Unidirectional 220±10%AC; Frequency 50Hz±2% |
1. The equipment and its parts are new and unused.
2. The overall noise of the equipment is <70dB (1m from the equipment).
3. Machinery and equipment conform to the relevant standards of China or international standards acceptable to the user.
4. Electrical equipment should comply with IEC standards or international standards acceptable to the user.
5. Supporting equipment and test instruments and meters are measured using IsO international standard units of measurement.
6. Air pressure: 0.4MPa~0.8MPa, air quality is DINISO 8573-1 Grade 3 standard.
7. Temperature: 18℃~30℃, humidity: 30%~70%.
8. Working system: 24 hours operation/day*7 days.
This versatile automatic screw locking machine is widely used across various manufacturing sectors:
Upgrade your assembly process today with our reliable and efficient CCD Vision Screw Fastening Machine. Contact us for a customized automation solution!
![]()
![]()
![]()